اهانت به مسجد مقدس جمکران

# بُرش: سیدمحمد رضوی‌یزدی، عضو مجمع روحانیون مبارز در گفت‌وگویی که با سایت جماران، متعلق به‌ مؤسسه حفظ و نشر آثار امام‌خمینی‌(ره) - تحت نظر سیدحسن خمینی - انجام داده در اظهار نظری بسیار عجیب مدعی شده «فضیلت مسجد جمکران تنها به اندازه مسجد محله ی ما است... امام خمینی در تمام طول عمر پربرکتشان هرگز به مسجد جمکران نرفتند!»

روز گذشته برخی منابع خبری گفت‌وگویی عجیب را منتشر کردند. سیدمحمد رضوی‌یزدی، عضو مجمع روحانیون مبارز در گفت‌وگویی که با سایت جماران، متعلق به‌ مؤسسه حفظ و نشر آثار امام‌خمینی‌(ره) انجام داده در اظهار نظری بسیار عجیب مدعی شده «امام خمینی در تمام طول عمر پربرکتشان هرگز به مسجد جمکران نرفتند این عضو مجمع روحانیون در این گفت‌وگو که اخیرا مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته، همچنین اظهارات عجیبش درباره مسجد مقدس جمکران را اینگونه ادامه داده است: «با اینکه فضیلت مسجد جمکران تنها به اندازه مسجد محله ما است اما بسیاری از مردم کشورمان تحت‌تاثیر تبلیغات وسیعی که در این زمینه صورت می‌گیرد، در حالی در سطحی وسیع به زیارت این مسجد می‌روند که زیارت حضرت فاطمه معصومه را که ثواب زیارت ایشان به اندازه زیارت حضرت زهرای اطهر است، فراموش می‌کنند، لذا امام خمینی در تمام طول عمر با‌برکتشان هرگز به مسجد جمکران نرفتند». این اظهارات عجیب از سوی یک عضو مجمع روحانیون‌ –با سوابق سیاسی و عقیدتی مشخص- در حالی مطرح شده که تقدس و اهمیت مسجد جمکران نه امروز که در گذشته مورد توجه علمای بزرگ بوده است. بزرگان دینی و سیاسی ما بارها بر توجه ویژه امام خمینی‌(ره) نسبت به مسجد مقدس جمکران تاکید کرده‌اند. آیت‌الله‌العظمی جعفر سبحانى، از مراجع تقلید در این‌باره تصریح کرده است: «امام مى‌فرمودند در دوران جوانى پنجشنبه و جمعه‌اى بر ما نگذشت مگر اینکه با دوستان جلسه انسى تشکیل دهیم و به خارج از قم و بیشتر به سوى جمکران برویم. در فصل برف و باران در خود حجره به برنامه انسى مشغول مى‌شدیم و هنگامى که صداى موذن به گوش مى‌رسید، همگى به نماز مى‌ایستادیم». از سوی دیگر موافقت امام خمینی‌(ره) با تولیت مسجد مقدس جمکران نیز حاکی از عدم درستی اظهارات عضو مجمع روحانیون است. در گزارش جامعه مدرسین به امام، این توجه کاملا مشهود است: «با توجه به اینکه مسجد جمکران بنا بر روایت شیخ صدوق مورد عنایت امام زمان(عج) بوده وقف عام محسوب شده و امر تولیت آن با حاکم شرع بوده و اداره آن زیر نظر حاکم شرع با هیاتی از عدول مومنین و ثقات مطلع امین و علاقه‌مند به آن جناب(ع) باید باشد و تمامی اموال و عواید حاصله باید با حفظ مصالح مسجد دقیقا صرف عمران و توسعه و رفع نیازمندی‌های آن مکان شود...». امضاکنندگان گزارش مذکور علاوه بر هیات امنای مسجد، بزرگانی از حوزه شامل حضرات آیات: محمد محمدی گیلانی، حسین راستی‌کاشانی، مرحوم علی مشکینی و محمد یزدی هستند. حضرت امام در ذیل این گزارش چنین مرقوم فرمودند:

بسمه تعالی
آنچه را حضرات آقایان مدرسین تصویب کرده‌اند، مورد تایید اینجانب می‌باشد.
                                                                                                                    روح‌الله الموسوی الخمینی

البته توجه بزرگان دینی ما به مسجد جمکران به خوبی اهمیت و عنایات امام زمان به این مسجد مقدس را نشان می‌دهد. مرحوم آیت‌الله العظمی بهجت درباره مسجد جمکران فرموده‌اند: «خود این مسجد افراد را راهنمایى مى‌کند، کسانى که آنجا (مسجد جمکران) مى‌روند مسجد خودش آنها را راهنمایى مى‌کند چیزى خاص بیشتر از آنکه در زمینه مسجد جمکران بیان کرده‌‌اند، ندارم که بیان کنم، همه مطالب مربوط به مسجد را بزرگان گفته‌‌اند یا در کتاب‌هایشان نوشته‌اند. منتها حرف من این است که ما معتقدیم این مشاهد مبارکه و مساجدى نظیر مسجد جمکران مستغنى از معرفى هستند، ما بر این اعتقاد هستیم. اگر کسى بگوید رفتیم و چیزى در آنجا ندیدیم به حسب ظاهر باید گفت از روى اعتقاد صحیح نرفته است یا براى امتحان رفته یا همینطورى رفته است. به هر حال بهترین معرف این اماکن خودشان هستند».

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10377/B/13890801_0710377.jpg
حضور مقام معظم رهبری؛ حضرت آیت الله خامنه ای در مسجد جمکران - اول آبانماه 1389رهبـر معظم انقلاب - مسجد جـمــکـران - اول آبانـــماه 1389

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز خاطره جالبی از توجه مقام معظم رهبری به مسجد جمکران دارد. سیدحسن نصرالله نقل می‌کند که یک دفعه به همراه شورای حزب‌الله لبنان محضر مقام معظم رهبری بودیم. اوج سختی و تنگنایی ما بود و خیلی به حزب‌الله سخت می‌گذشت. کنفرانس شرم‌الشیخ هم صورت گرفته بود، همه توطئه‌ها شده بود که حزب‌الله را نابود کنند. موقعی که ما با رهبر معظم جهان اسلام دیدار داشتیم ایشان به ما امید دادند و فرمودند: شما پیروز می‌شوید، این چیزها زیاد مهم نیست. سپس اضافه کردند: من در اداره امور کشور بعضی وقت‌ها حل مسائل برایم دشوار می‌شود و دیگر هیچ راهی پیدا نمی‌شود، به دوستان و اعوان و انصار می‌گویم که آماده شوید به جمکران برویم، راه قم را پیش می‌گیریم و راهی مسجد جمکران می‌شویم.

اقدامات مشکوک

تقابل با مهدویت یکی از رفتارهایی بود که زمان اصلاحات از سوی برخی افراد و رسانه‌ها به صورت ویژه دنبال می‌شد. متاسفانه جریان فکری سکولار در مسیر تقدس‌زدایی از جامعه، تلاش بسیاری برای مخدوش کردن اعتقادات مردم درباره امام زمان(عج) انجام دادند. با این حال در سال‌های اخیر توجه به موضوع مهدویت منجر به فراگیر شدن گفتمان امام زمانی در جامعه شد.با این حال تداوم شیوه گذشته در زمان جدید آن هم از سوی قشر روحانی موضوعی عجیب است!

*منبع:
روزنامه وطن امروز/ دوشنبه, 16 خرداد 1390

/ 2 نظر / 28 بازدید
سیدعلی

پاینده باد امام خامنه ای باید از این بزرگواران و رهروان خط امام علی (ع) درس آموخت

دیتا

مطالب و تصاویر خوب انتخاب شده بود معلومه که وقت میذاری انشا’الله اجر و مزدش رو از حضرت حق میگیری منکه اعتقاد دارم اگر مقدوره موارد و مطالبی مثل دکتر شریعتی و امثالهم که کمتر کسی و جایی به اونها می پردازه شما بیشتر کار کنید تاسف داره چرا سایت رهبر انقلاب این کارها رو انجام نمیده