عید سعید فطر در بیان استاد ِ امام خمینی-ره
ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز ٢۸ شهریور ۱۳۸۸ : توسط :

»» عارف کامل؛ میرزا جوادآقا مَلِکی تبریزی(رحمة الله علیه)

طبیعت

...خداوند وعده اجابت داده و امیدوارشان نموده که ما فوق آمال و آرزویشان، بلکه ما فوق آنچه به قلبشان خطور می کند، عطاشان کند.

...از حضرت امام سجاد(ع) روایت شده که نسبت به اولاد خود درباره این شب سفارش می کرد و می فرمود: این شب کم از شب قدر نیست. و این بیان خود حضرت است.(لیلة الفطر لیس دون لیلة القدر)

...و ناامید و زیان کار کسی است که در مثل . مانند چنین روزی، از معنا و مفهوم عید غافل شده و در آن، به آرایش چهره و پیرایش مو و کف زدن و... پرداخته و از امور مهم -که همانا طلب عطوفت و رحمت از قدس ربّ العزة است- خود باز داشته و...

»» به ادامه مطلب بروید


»» عارف کامل میرزا جوادآقا ملکی تبریزی(رحمة الله علیه)

طبیعت

بدان که عید وقتی است که خداوند متعال آن را از میان روزهای خود برگزیده است، تا به بندگانش جایزه و انعام و تفضل کند و آنها برای گرفتن خلعت ها و عطاها جمع شوند و نیز روزی که خود اجازه داده تا در برابرش حضور یافته و به درگاهش اظهار زاری و مسکنت و نسبت به بندگی اش اعتراف نموده و از گناهانش طلب آمرزش و حاجت های خود را عرضه و آرزوهای خود را بیان کنند.

و به آنها در همه این خواست ها، وعده اجابت داده و امیدوارشان نموده که ما فوق آمال و آرزویشان، بلکه ما فوق آنچه به قلبشان خطور می کند، عطاشان کند. و دوست می دارد که آنها در این روز نسبت به پروردگار خودشان حسن ظن پیدا نموده و به قبول و آمرزش او امیدوار بوده و آنان را به ترس از رد و عذابش ترجیح داده باشد.

...

بدان که زمانِ ظهور ِ اثرات اعمال رمضان و عطا شدنِ پاداش عبادت های آن، روز ِ "عید" می باشد. از این رو، هرکس که در شب ِ عید مراقبه بیشتر و بهتری به خرج دهد، و در برطرف کردن علاج ِ تقصیر خود بکوشد و در شب عید فطر از آنچه در ماه رمضان قصور داشته در مقام جبران برآمده و خویشتن را برای عبادت و تعبّد حاضر کند و وجودش را به جرگه بندگان شایسته داخل کند، امید است خداوند متعال او را پذیرفته و روز عید را از او قبول کند،  چنانچه از بندگان صالح خود قبول کرده و او را از الظطاف خاصه خود ناامید نکند و پس از اعترافش به تقصیر و طلب رحم، او را به جهت تقصیر در عبادت ها از عفو کریمانه اش مورد دقت نظر قرار ندهد و با اهل کرامت خودش -ازبندگان مکرم و شهیدان و صدیقان- هم رده اش کند.

سپس بدان که امر عبادت در این شب بسیار مهم و بزرگ است، چنانکه از حضرت امام سجاد(ع) روایت شده که نسبت به اولاد خود درباره این شب سفارش می کرد و می فرمود: این شب کم از شب قدر نیست. و این بیان خود حضرت است.(لیلة الفطر لیس دون لیلة القدر)

پس بر عمل کننده لازم است که در این شب کوشش خود را بر آنچه در شب قدر می نمود، زیاد کند، زیرا با شرفی که آن دارد، زمان ِ پاداش دادن و پایان ِ کار است و به خدمت بیشتر و محکمتری نیازمند است.

و ناامید و زیان کار کسی است که در مثل . مانند چنین روزی، از معنا و مفهوم عید غافل شده و در آن، به آرایش چهره و پیرایش مو و کف زدن و... پرداخته و از امور مهم -که همانا طلب عطوفت و رحمت از قدس ربّ العزة است- خود باز داشته و از انس با امثال خود از عوام کالانعام راضی و خرسند و از انس به مجالس پاکان -از خاصان پروردگار ِ عالم- از پیامبران و مرسلین و شهیدان و صدیقان دور بیفتد...

»» برگرفته شده از کتاب المراقبات؛ http://www.azad.ac.ir/farhangi/farhangi%20book.jpg

 فصل مراقبه های ماه شوال المبارک

--------------------------------------------------------------------------------

»» چندتا از اعمال کوچیک شب عید فطر:

@@ قبل از نماز صبح و قبل از نماز عید بگوید:

       الله اکبرُ الله اکبرُ لااله الّا الله و الله اکبرُ الله اکبرُ و لله الحمدُ الحمدُلله علی ما هدانا

       و له الشّکرُ علی ما اَولانا.

@@ زیارت حضرت امام حسین (علیه السّلام) که فضیلت بسار دارد.

@@ ده مرتبه بگوید ذکر:

       یا دائِمَ الفَضلِ علی البَریّةِ  یا باسِطَ الیَدَین ِ بالعَطیةِ  یا صاحبَ المَواهِبِ السَّنِیَّةِ

       صلِّ علی محمّدوآل محمّد و آله  خَیر الوَری سَجِیَّةً

       وَ اغفِرلنا یا ذَا العُلی فی هذه العَشِیَّةِ

@@ چهارده رکعت نماز بخواند، در هر رکعتی حمد و آیة الکرسی و 3مرتبه قُل هوالله اَحَد؛

       تا برای او باشد به هر رکعتی ثواب چهل سال و عبادت هر که روزه گرفته

       و نماز خوانده در آن ماه.

@@ آخر شب هم غسل کند.

(به نقل از کتاب مفتیح الجنان؛ اعمال شب عید فطر)

-------------------------------------------------------------------------------

»» مختصری از مواعظ و سخنان عارف کامل میرزا جوادآقا ملکی تبریزی(رحمة الله علیه):

مزار حضرت آیت الله العظمی میرزا جوادآقا ملکی تبریزی

      

آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی